Какво представлява „Теория за избор на професия“?
„Теорията за избор на професия“ на Джон Холанд е може би една от най-популярните в кариерното консултиране. Създадена през 1959 г., тя се използва и до днес в подпомагането на хората да изберат с каква професия да се занимават. След нея, разбира се, има още много модели и теории, които са надградили и обогатили практиката на кариерното консултиране, но тя все още е стандарт за откриване на личните кариерни предпочитания.
Според теорията, когато хората се занимават с работа, която отговаря на техните интереси, те са по-продуктивни и удовлетворени от професионалния си живот.
Влияние върху това какво съчетание от интереси ще развием зависи както от генетични предразположености, така и от средата, в която сме израснали, хората, на които сме се възхищавали и дори до колко сме имали възможността да практикуваме дейностите, характерни за даден тип.
Типове хора в зависимост от основните им интереси:
Моделът на Холанд разделя хората на 6 типа в зависимост от основните им интереси:
- Р – Реалистичен тип (правещ)
- И – Изследователски тип (мислещ)
- А – Артистичен тип (творчески)
- С – Социален тип (помагащ)
- П – Предприемачески тип (убеждаващ)
- К – Конвенционален тип (организатор)
Всеки от шестте типа притежава специфични характеристики. Обикновено повечето хора не отговарят само на един-единствен тип в чист вид, а проявяват комбинация от няколко, като се смята, че най-изявените 3 типа интереси са водещи за избор на професия. Затова и когато се попълват въпросници, базирани на теорията на Холанд, човек получава код от 3 букви, всяка от които съответства на изявените при човека тип професионални интереси.
Моделът на Холанд се илюстрира под формата на шестоъгълник (виж схемата), във всеки от ъглите на който стои определен тип, като типовете, които се намират един до друг в шестоъгълника, е по-вероятно да са в една комбинация:
Основни характеристики на 6те типа в теорията на Холанд:
Р – Реалистичен тип:
Основни характеристики: Хората от този тип обикновено предпочитат физическа активност и работа с ръцете. Те обичат да виждат директен и конкретен резултат от труда си и често предпочитат работа с машини, инструменти или на открито. Те се чувстват комфортно с практическите аспекти на задачите.
Подходящи професии: Инженер, Строител, Механик, Електротехник, Геодезист, Пожарникар, Физиотерапевт, Шофьор на тежкотоварни автомобили
И – Изследователски тип:
Основни характеристики: Изследователските типове се отличават с интерес към решаването на интелектуални предизвикателства и анализ на сложни проблеми. Те са склонни да задават много въпроси и обичат да намират нови подходи и решения чрез наблюдение и експерименти. Изследователските типове предпочитат работа, която изисква мислене и изследване, и често се чувстват привлечени от задачи, свързани с наука и логика.
Подходящи професии: Учен, Биолог, Химик, Физик, Математик, Астроном, Геолог, Археолог, Епидемиолог, Психолог (в частта научни изследвания)
А – Артистичен тип:
Основни характеристики:Предпочитат да използват думи, танци, музика, рисуване и др. творчески дейности, през които да комуникират, да се изразяват и да създават неща. Те предпочитат свобода в работата си и са склонни към нестандартни решения и естетически насочени проекти. Артистичните типове често избягват рутината и структурите, тъй като те ограничават тяхната креативност.
Подходящи професии: Художник, Музикант, Писател, Графичен дизайнер, Актьор, Режисьор, Фотограф, Моден дизайнер, Танцьор
С – Социален тип:
Основни характеристики: Социалните типове обичат да помагат на другите и да бъдат полезни чрез взаимодействие и грижа. Те са склонни към емпатия и разбиране и често избират професии, в които могат да подкрепят, обучават или се грижат за хората. Социалните типове обичат комуникацията и сътрудничеството, като често се насочват към професии, които изискват активно участие в живота на другите.
Подходящи професии: Учител, Социален работник, Психотерапевт, Медицинска сестра, Лекар, Коуч, Специалисти Човешки ресурси
П – Предприемачески тип:
Основни характеристики: Хората с предприемачески тип обичат да поемат инициативата и да ръководят проекти или екипи. Те са ориентирани към целта и обичат да постигат конкретни резултати, като често използват своите комуникативни и организационни умения, за да влияят на хората и процесите. Предприемаческите типове са уверени и готови да поемат рискове, за да реализират своите идеи.
Подходящи професии: Управител на бизнес, Продажби и маркетинг, Политик, Предприемач, Мениджър, Консултант недвижими имоти, Адвокат, PR специалист
К – Конвенционален тип:
Основни характеристики: Конвенционалните типове обичат рутината и структурите. Те предпочитат задачи, които изискват точност, подреденост и следване на утвърдени правила и процедури. Тези хора се чувстват комфортно, когато има ясна система за работа, и предпочитат професии, свързани с детайли и организация.
Подходящи професии: Счетоводител, Банков служител, Административен асистент, Специалист работа с документи, Секретар, Офис мениджър, Данъчен консултант, Библиотекар, Инспектор, Одитор
……………………………………..
Повече за индивидуалните кариерни консултации може да научиш тук.
––––––––
Беше ли ти полезно съдържанието на този пост? Ако „да“, натисни „Харесвам“ бутона, за да знам, че има смисъл да продължавам да създавам и качвам съдържание. Писането е самотно занимание и само през споделената обратна връзка се ориентирам кои теми са значими и ценни за хората, които четат постовете ми. Благодаря ти за подкрепата! ❤