В предишната статия „Как да разпознаем дали имаме нужда от кариерна промяна?“ разгледахме някои от основните сигнали, с които нашите емоции и тяло ни подсказват, че имаме нужда от промяна в професионален план.
Следва обаче и другият голям въпрос:
Нужда от смяна на работното място ли имаш или нужда от по-голяма кариерна промяна?
Преди да си отговориш на този въпрос, нека да видим какво значи да смениш работата си и кариерата:
Смяна на работното място
- Подобна роля: Когато сменяш работата, често преминаваш към позиция, която е сходна с тази, която си заемал/а досега.
- Различен работодател: Промяната на работа обикновено включва преминаване към друга организация или фирма.
Кариерна промяна
- Нова професия: Смяната на кариера води до нова професия, която изисква различни умения и квалификации.
- Различна индустрия: Промяната в кариерата може да включва и смяна на индустрията.
- Стартиране на самостоятелна дейност/бизнес: Причислявам стартирането на собствена практика и бизнес също към кариерната промяна, защото дори да продължим в същия професионален път (напр. от „Специалист реклама“ в организация преминаваш към създаване на собствена рекламна агенция), този път изисква изключително голяма промяна в начина, по който сме свикнали да правим нещата и води със себе си научаването на изключително много нови умения.
Как да разграничиш между нуждата от промяна в работата и промяна в кариерната посока?
Анализирай своите умения и интереси:
Смяна на работното място: Ако усещаш, че уменията и интересите ти съвпадат с настоящата ти кариерна посока, но не с конкретната позиция или компания, това може да е знак, че просто трябва да смениш работодателя. Пример: Обичаш да програмираш, но работодателят ти не дава възможност да се изявиш и развиваш в йерархията – може би е време да потърсиш друга фирма.
Кариерна промяна: Ако си изгубил/а интерес към цялата област, в която работиш, това може да е знак, че трябва да разгледаш нова кариерна посока. Пример: Бил си запален/а по финансите, но сега те ти се струват монотонни и безинтересни – може би трябва да преосмислиш кариерата си.
Погледни назад към своята кариерна история:
Смяна на работното място: Ако си бил/а удовлетворен/а от естеството на работата си в други организации в същата област, може би просто имаш нужда от промяна в работната среда. Пример: Ако си бил щастлив/а в малка фирма, но сега си в голяма корпорация и не се чувстваш добре – може би трябва да се върнеш към по-малка компания, но да запазиш кариерната посока.
Кариерна промяна: Ако сменяш различни компании, но продължаваш да се чувстваш непълноценен/на или безрадостен/на от това, което правиш, може би е време да смениш генерално сферата на дейност. Пример: Работил/а си в продажбите в различни фирми и никъде не си открил/а удовлетворение – може би трябва да избереш друга област.
Разгледай своите ценности и цели:
Смяна на работното място: Ако твоите ценности и цели съвпадат с кариерната ти посока, но не и с конкретната компания, тогава проблемът може да е само в текущата ти работа. Пример: Цениш сигурността и ясните процеси, но работиш в хаотична start-up компания, която не се стреми към това – може би трябва да намериш работа в организация, която споделя твоите ценности.
Кариерна промяна: Ако осъзнаеш, че твоите ценности и цели са се променили и вече не съвпадат с кариерния избор, който си направил/а, това може да е знак за необходимост от по-дълбока промяна. Пример: Бил/а си щастлив/а, работейки в голяма корпорация, където всичко е било структурирано и предвидимо. Обаче с времето си започнал/а да усещаш, че търсиш по-голяма гъвкавост и независимост в професионалния си живот. Тази нововъзникнала ценност „свобода“ може да те насочи към стартиране на собствен бизнес, където да имаш размаха да определяш своята визия, цели и начин на работа.
Въпроси за саморефлексия:
Въпросите за саморефлексия са отличен инструмент за размисъл и самопознание. Те могат да ти помогнат да разбереш корените на собствените чувства и мотиви и да направиш осъзнат избор. Ето няколко въпроса, които да те насочат към размисъл за това дали имаш нужда от промяна в работното място или в кариерата:
- Какво те кара да станеш сутрин от леглото и да отидеш на работа? Ентусиазъм или задължение?
- Какво изпитваш, когато мислиш за текущата си работа? Удовлетворение, стрес, радост или безнадеждност?
- Изпитваш ли усещане за смисъл от работата, която вършиш?
- Пробвал/а ли си да смениш работата и си установил/а, че и в новата организация не се чувстваш удовлетворен/а? Каква е причината според теб?
- Има ли нещо в текущата ти кариерна посока, което те вдъхновява и те кара да искаш да се развиваш в нея?
- Ако имаш възможността да направиш кардинална промяна в живота си утре, каква би била тя и защо?
- Каква връзка виждаш между личния си живот и кариерата? Влияят ли един върху друг и по какъв начин?
- Какво би направило работното ти място идеално за теб?
- Какви са твоите страхове и съмнения, свързани с промяната на кариерната посока или работата? Как можеш да ги преодолееш?
- Какви са твоите истински страсти и интереси, и как те се отразяват на текущата ти кариера? Можеш ли да ги включиш по-добре в професионалния си живот?
- Какво би казал/а на себе си, ако имаше възможността да се върнеш назад във времето и да дадеш съвет за кариерата си на твоето по-младо Аз?
Тези въпроси могат да помогнат на човек да разбере своите чувства и мисли по отношение на кариерата и да направи информирани и осмислени решения за бъдещето.
В заключение:
Процесът на саморефлексия може да бъде допълнен и обогатен с още подходящи инструменти и ресурси. Аз мога да те подпомогна в откриването на отговора дали да смениш работното място или кариерната посока чрез индивидуалната програма „Каква работа е подходяща за мен?“ През нея ще анализираме твоите индивидуални предпочитания, умения и цели, за да можеш по-уверено да си отговориш на въпроса: „От какъв тип промяна в работата имам нужда?“